Ošetření dásní a parodontu

Zdravé dásně a parodont (závěsný aparát zubu) jsou pro nás stejně důležité jako zuby samotné. Onemocnění těchto tkání je způsobeno bakteriálním zubním povlakem a zrádné je především proto, že nebolí a kromě občasného krvácení není vidět. V poslední době se také objevuje čím dál více informací o souvislosti mezi chronickým zánětem dásní a závažnými celkovými onemocněními. Z tohoto důvodu u svých pacientů provádíme v rámci preventivní prohlídky pravidelné základní odstraňování zubního kamene i pigmentací a kontrolujeme stav parodontu na rentgenových snímcích i v ústech. Každý nový pacient, který nemá výbornou hygienu, prochází hygienickou návštěvou, kde kromě důkladného vyčištění upravujeme nebo učíme správnou techniku čištění zubů. I běžnou hygienu u nás učí a provádějí lékaři, protože jí považujeme za zásadní předpoklad další úspěšné zubní péče. Lékař také může rovnou provádět rentgenové vyšetření, dle potřeby aplikovat anestezii, indikovat léky, laserem upravovat dáseň nebo léčit slizniční léze.

U pacientů s vážnějšími problémy (parodontitidou) přistupujeme k samostatné léčbě parodontu, abychom zabránili úbytku kosti s předčasnou ztrátou zubů. Léčba je dlouhodobá a vyžaduje spolupráci pacienta – při správné domácí péči je velmi účinná. Pokud je v nejzávažnějších případech potřeba chirurgický zákrok, odesíláme pacienta na specializované parodontologické pracoviště, následná udržovací péče probíhá opět u nás.

Subgingiválním ošetřením parodontu (čištění povrchu kořenů zubů pod úrovní dásně) se zabývá MUDr. Bartůšková. Pro léčbu máme speciální diodový laser, různé druhy ultrazvukových koncovek, ručních kyret, speciální kombinaci antibiotik (pro počáteční fázi léčby závažných případů), dezinfekční výplachy.