Ošetření kořenových kanálků (endodoncie, reendodoncie)

Ačkoli kvalitně ošetřené kořenové kanálky nejsou v ústech vidět a pacient je nemůže ocenit tak jako krásnou keramickou korunku, nemůže bez nich bezpečně fungovat žádný zub zbavený nervu. Stejně jako nejde stavět dům bez kvalitních základů, nejde ani zhotovit krásnou protetickou práci na kořenech plných infekce. Ta pak má krátkou trvanlivost, a navíc od infekce v kanálku může dojít k mnoha bolestivým komplikacím nebo onemocnění celého organismu. Touto problematikou se zabýváme dlouhá léta. Na téma ošetření kořenových kanálků jsme napsali několik studií, jsme autory učebnice pro studenty zubního lékařství (Základy klinické endodoncie, Quintessence 2003). Doc. Peřinka je předsedou České endodontické společnosti.

Rovněž poskytujeme konzultace pacientům, i pro jiné kolegy. Samotné ošetření kořenových kanálků provádíme podle nejnovějších poznatků za použití takových metod, které vedou k optimálnímu výsledku, což je zachování zubu v dutině ústní co nejdéle. Používáme jak ruční, tak i strojové techniky, samozřejmostí jsou nikltitanové rotační nástroje včetně těch na jedno použití, kanálky plníme 3D hermeticky studenou i teplou gutaperčou, následné dostavby zubů po endodontickém ošetření provádíme s použitím kompozitních i titanových čepů.

Reendodontické ošetření: opakované ošetření již léčených kořenových kanálků, pokud předchozí ošetření selhalo, nebo je nedostatečné. Jde o velmi náročné ošetření, které lze provádět buď běžným způsobem nebo pod mikroskopem. Ošetření s mikroskopem provádí pouze Doc. Peřinka, ale z kapacitních důvodů jen u našich pacientů. Vzhledem k tomu, že asi u poloviny pacientů poslaných na ošetření pod mikroskopem (finančně podstatně náročnější) lze provést reendodoncii běžným způsobem, doporučujeme konzultaci, kde se dozvíte, zda je to ve vašem případě možné.

10-endo-1   10-endo-2

10-endo-3   10-endo-4